Klima, kompetanseår og stemmerett for 16-åringer
22.04.2007 - Klimakampanjen ”Framtida kan bli en ren fornøyelse” må bli en hovedsak i skoledebattene. Sammen med kompetanseår for lærere og stemmerett for 16-åringer skal miljøpolitikken gi Venstre rekordoppslutning i skolevalgene.

Foto: Akershus Venstre
- Miljø og skole, det er Venstre det, sa Akershus Venstres gruppeleder til en lydhør og engasjert forsamling. Og satsing på kultur i Akershuskommunene skal bidra til å skape identitet og en positiv næringsutvikling. Nå er det ikke nok med sympati for Venstres hjertesaker, nå skal vi kapre stemmer, sa Solli.
Akershus Venstre går inn for fritt skolevalg og at de videregående skolene i fylket skal utvikle sin egen profil. Opplæringen skal tilpasses den enkelte elevs forutstninger og ønsker, samt lokale behov og utfordringer. Den offentlige skolen skal være bærebjelken i den videregående skolen, men friskoler skal utgjøre et verdifullt supplement.

Foto: Akershus Venstre
Antall elever i de videregående skolene i Akershus øker med 1000 per år, og dette krever bygging av nye skoler og rehabilitering av de eksisterende. Akershus Venstre vil prioritere skoleutbygging, og finansierer dette bl.a ved å bruke avkastningen fra fylkeskommunens eierskap i Akershus Energi.
- Akershus Venstre har jobbet mye med den såkalte Oslopakke 3 der bompengene skal brukes både til veiutbygging og utbygging av kollektivtilbudet i Osloområdet. Vi har også redusert prisen på ungdomskortet betydelig. Et godt kollektivtilbud i Oslo og Akershus er en viktig del av Venstres miljøpolitikk, sa Inge Solli.
Lokale nyheter




