Svikter forskning og høyere utdanning igjen

15.05.2009 Venstre mener satsingen på forskning og høyere utdanning heller ikke i dette budsjettet er i nærheten av det som trengs i sektoren. - 3000 nye studieplasser er vel og bra, men universitetene og høgskolene mangler fremdeles minimum 300 mill for å rette opp underfinansieringen fra det vedvarende hvileskjæret regjeringen påførte sektoren, sier Odd Einar Dørum i Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen.


 - Vi har en regjering som i hele sin regjeringsperiode har nedprioritert forskning og høyere utdanning.
- Vi har en regjering som i hele sin regjeringsperiode har nedprioritert forskning og høyere utdanning.
Foto: Rune Kongsro
Satsingen på rekruttering av forskere er langt fra god nok, mener Dørum.

- Venstre mener det er nødvendig å satse i langt større grad på rekruttering av forskere, næringsrettet forskning og klimaforskning, sier Dørum.

- Budsjettet bekrefter det som regjeringens forskningsmelding så til de grader avslørte, at vi har en regjering som i hele sin regjeringsperiode har nedprioritert forskning og høyere utdanning.

For Venstre vil forskning og høyere utdanning alltid være førsteprioritet.
- Det rødgrønne sviket overfor høyere utdanning og forskning er alene god nok grunn til å skifte ut regjeringen, sier Odd Einar Dørum.


Bli medlem Gi ditt bidrag Diskuter på liberal.no
Trine SG på Facebook


Sentrale nyheter
15.05.2012 • Venstre Sentralt
Uten vilje til satsing på klima og kunnskap
14.05.2012 • Venstre Sentralt
Forskning er å forberede seg på fremtiden
11.05.2012 • Venstre Sentralt
Lex Breivik bryter liberale prinsipper
10.05.2012 • Venstre Sentralt
Seier for elevenes rettsvern
10.05.2012 • Venstre Sentralt
- Løyser ikkje sosiale problem ved forbod
Venstres Hovedorganisasjon | Møllergt. 16 | 0179 Oslo | Telefon 22 40 43 50 | Telefaks 22 40 43 51 | venstre@venstre.no
Redaktør: Nettredaksjon | Personvernpolicy | Organisasjonsnummer: 971 278 390 | Kontonummer: 7874.05.60092