Viktige nyanser i debatten om fildeling
02.09.2009 Venstre mener det må utvikles modeller for vederlag for åndsverksskaperen som gjør det mulig å tillate fildeling. Teknologientusiast og forfatter Eirik Newth kritiserer i dag oppropet deleikkestjele.no, og etterspør en mer prinsipiell debatt rundt fildeling. – Gledelig at vi får nye nyanser i debatten om fildeling, sier Venstres Trine Skei Grande.

- Venstre mener det må utvikles modeller for vederlag for åndsverksskaperen som gjør det mulig å tillate fildeling.
Foto: Caroline Roka
Les mer
Venstres fildelingspolitikk.
Diskuter på Liberal.no.

Foto: stock.xchng
- En slik inngripen i privatlivets fred er jeg sterkt kritisk til. Det er blant annet derfor vi i Venstre har turt å tenke litt høyt rundt alternativer til overvåking. Venstre mener det må utvikles modeller for vederlag for åndsverksskaperen som gjør det mulig å tillate fildeling. Nasjonalt og internasjonalt regelverk må endres slik at det gjøres helt klart at de bare regulerer anvendelse og kopiering av verker i kommersiell sammenheng, sier Skei Grande.
Tre hovedprinsipp for Venstre
1) Ingen skal urettmessig tjene penger på andres åndsverk.
2) Spredning av kultur er grunnleggende positivt, både for opphavshavere og forbrukere.
3) Den eksisterende lovgivningen er etter vår mening ikke tilpasset en ny teknologisk virkelighet.
Tre alternativer for veien videre
1. Ikke gjøre noe. Den har Venstre liten tro på.
2. Innføre en praktisk storovervåking av alle internettbrukere, slik Newth viser til fra Sverige og Frankrike.
3. Vi kan sørge for at opphavshavere får ordentlig betalt for nedlastingen/fildelingen som faktisk skjer, slik Venstre har tatt til orde for.
Arkiv
- 13.12.2011 Lambda kan stå ferdig allerede i 2015
- 06.06.2011 Færre laster ned musikk ulovlig
- 19.05.2011 Kritisk til nettovervåkning
- 11.04.2011 Beklager tippenøkkel-vedtak
- 01.02.2011 Ideologi foran fornuft i museumsdebatt
- 05.12.2010 Uttalelse: Forenkling for frivilligheten
- 05.10.2010 Video: Lite fremtidsrettet e-moms
- 31.08.2010 Video: Frykter tidlig skjenkestopp vil kvele kulturtilbudet
- 24.08.2010 Strand og park i Bjørvika
- 16.06.2010 Vil styrke museenes økonomi
- 15.06.2010 Ny moms-lov stikker kjepper i hjulene for idretten
- 09.06.2010 - All idrett må ha like vilkår
- 04.05.2010 Skuffet over nei til momsfritak for e-bøker
- 14.01.2010 Glad for at byrådet fulgte Venstres råd
- 08.09.2009 Kulturskoler er viktig for Venstre
- 02.09.2009 Viktige nyanser i debatten om fildeling




