Savner konkret handling for å bedre læreryrket
14.06.2010 Det er positivt at det har kommet en stortingsmelding om tidsbruk i skolen, men jeg mener kunnskapsministeren har vært for sen med å igangsette strakstiltak for å redusere skolebyråkratiet. I meldingen er det like mange tiltak for læreren å effektivisere yrket som det er for staten. Slik skal det ikke være, sier Venstres leder Trine Skei Grande.
Kunnskapsminister Kristin Halvorsen la på fredag frem en stortingsmelding om tidsbruk i skolen. Skei Grande er positiv til meldingen, men frykter at det enda vil ta tid før det skjer reelle endringer i skolehverdagen.
1 av 3 vil slutte
NRK varsler i dag at 1 av 3 lærere vil slutte i jobben på grunn av skjemaveldet.
- Vi må ha strakstiltak for å redusere skolebyråkratiet. Det er påtide at vi lar lærere være lærere og slutter å pålegge dem en uendelig strøm av rapporteringsskjemaer, sier Skei Grande.

Foto: Microsoft
Tidsbrukutvalget anbefalte større trykk i videreutdanningsordningen for lærerne. Regjeringens løfter på disse områdene er dessverre alt for svakt formulert i stortingsmeldingen.
- Når Stortinget skal behandle meldingen vil Venstre bidra til at ambisjonene løftes betydelig på disse områdene, lover Skei Grande.
- Når vi stadig pålegger lærere flere oppgaver enn det å være lærer, gjør vi det motsatte av hva lærerne selv ber om. Venstre vil at lærere skal få lov til å være lærere. Venstre vil fjerne alle unødvendige skjemaer og unødvendig skolebyråkrati. Om lærerne får lov til å fokusere på det å være lærer, får vi bedre og mer motiverte lærere. Dette vil igjen resultere i bedre resultater for elevene, sier Skei Grande
Fokus på undervisning
Venstre vil jobbe for at lærere kan ha fokus på undervisningen.
- Denne regjeringen marginaliserer læreryrket og gjør ikke lærerne til noe mer en byråkrater. Dette er en prosess vi må snu, sier Grande.
Arkiv
- 17.01.2012 Kunnskap trumfer alt
- 11.01.2012 Vil ha tiltak for å få flere lærere
- 13.12.2011 Svært bekymret for lærerflukten fra norsk skole
- 03.12.2011 Uttalelse: Økt lærertetthet må prioriteres lokalt, ikke lovfestes nasjonalt
- 23.11.2011 Utfordret forskningsministeren i spørretimen
- 11.11.2011 Alternativt budsjett: Fem grep for framtida
- 13.10.2011 Gjenreis respekten for læreren
- 08.10.2011 Video: - Fremtiden er liberal
- 08.10.2011 Uttalelse: Norge trenger et kunnskapsløft
- 06.10.2011 Vil ha kraftig satsing på kunnskap og verdiskaping
- 05.10.2011 Nok et kunnskapsfiendtlig grep fra regjeringen
- 05.10.2011 Video: Vil ha løft for skolehelsetjenesten
- 15.09.2011 Gratulerer Radikale Venstre
- 10.09.2011 Video: Kjære velger!
- 03.09.2011 - Læreren er nøkkelen til en god skole
- 03.09.2011 Kraftig medvind for Venstre




