- Venstre ønsket Langgadå

16.03.2009 Venstres Knut O. Eldhuset kjempet alene i utvalg for kultur og oppvekst mandag kveld for at kommunen skulle følge bydelsutvalgenes ønsker om å-endinger som hovedregel i gatenavn.


Det var kun Venstres representant som stemte for å ha å-endinger som hovedregel.

Foto: Vidar Grundetjern
– Vi i Venstre har hatt en prinsipiell holdning til at bydelsutvalgene kjenner tale og skrivemåter best. Det er et godt prinsipp at vi hører på dem i bydelene. Majoriteten har støttet å-ending, og derfor vil jeg gå lenger enn forslaget fra Ap. Jeg vil ha å-ending som hovedregel, sa Knut O. Eldhuset under møtet.

Eldhuset viste også til at ca. 70% av bydelsutvalgene i Sandnes vil ha å-endinger.


Her er hva utvalget vedtok tilslutt:
1. Som hovedregel skal en ved bruk av hunkjønnsord i bestemt form i stedsnavn benytte a-ending i henhold til Lov om stadnamn, Sandnes kommunes tidligere normeringspraksis og brev fra Kultur- og kirkedepartementet.

2. Utvalg for kultur og oppvekst kan, når særlige grunner taler for det, fastsette endingen –å.

Utvalget vil i sin vurdering legge vekt på lokale navnetradisjoner og forhold.

3. Dagens praksis, der utvalget legger betydelig vekt på bydelsutvalgenes anbefalinger i navnesaker i kommunen videreføres.

Les mer i Stavanger Aftenblad:

A-en vant over å-en

Bli medlem Gi ditt bidrag Diskuter på liberal.no
Trine SG på Facebook


Fylkesnyheter
07.02.2012 • Rogaland
Uttalelse: Ny kurs
05.02.2012 • Rogaland
Kjartan Alexander Lunde ny leder
03.02.2012 • Rogaland
Velkommen til fylkesårsmøtet 2012
Venstres Hovedorganisasjon | Møllergt. 16 | 0179 Oslo | Telefon 22 40 43 50 | Telefaks 22 40 43 51 | venstre@venstre.no
Redaktør: Nettredaksjon | Personvernpolicy | Organisasjonsnummer: 971 278 390 | Kontonummer: 7874.05.60092