Sist mandag var det gruppemøter i rådhuset for de politiske partier. Samtidig dette møtet fikk vi rede på at Utbyggingsselskapet Prinsessegaten A/S ville ha et møte med de politiske partier i bystyresalen om høyhushotellet eller Kulturkvartalet som prosjektet også benevnes.
Møtedag og tid var sannsynligvis ingen tilfeldighet, dagen etter skulle saken opp i formannskapet!
Møtet var forbeholdt politikerne og dette reagerer jeg på. Fordi møtet føltes som et rent propagandamøte for prosjektet, dette var ikke fair ovenfor andre interesserte med et annet syn enn utbyggerne.
Dessuten var ensidigheten på informasjonen meget fremtredende og flere med meg reagerte på denne.
Alle elementer i prosjektet ble beskrevet som positive, opplevelsesrike og fulle av glede og stimulerende for det meste av tiltak, arrangementer og mye annet.
Det det ble snakket lite om, var selve høyhuset- søylen.
Riktignok ble vi fortalt at man nå kutter to etasjer/ 6 meter på hotellet, fra 14 etasjer til 12.
Å kutte mer er totalt uakseptabelt, det er høyden som er og blir hotellets trekkplaster og dets varemerke.
Det var stort sett det vi fikk rede på angående søylen.
Et annet alternativt utkast ble riktignok vist frem. Men det var vel nærmest for å ha noe annet å vise frem, at andre utkast også var arbeidet med. Dette utkastet ble knapt nok kommentert.
Høyhushotellet og dets søyle som vil splittet og dominere Skiens bybilde på mange måter og fra alle kanter, samtidig som Skien kirke mister hovedfokus som landemerke og som egentlig burde vært selve diskusjonstemaet på møtet, ble lite kommentert og forklart.
Bystyret skal neste uke avgjøre saken. Flertallet avgjør og jeg lurer på, er det moralsk riktig at dette flertallet overser Riksantikvarens uttalelser, kommunens egen byplanavdeling, fylkets organer, grupper og personer med spesialkompetanse, diverse arkitekter/foreninger, relevante byforeninger og flertallet av Skiens befolkning?
Det er slik demokratiet fungerer, jeg vet det, men jeg må likevel spørre.
Nina Melfald