Venstre stemmer for eget program

Vidar og Elise Andersen kommenterer i et merkelig innlegg i Sandefjords Blad fredag 5. juli min stemmegivning i saken om Linaaegården. Deres hovedpoeng er at lokaldemokratiet holdes for narr og at jeg ved å stemme for vern av Linaagården skulle gå på tvers av Venstres program.

**OBS! Denne artikkelen ble første gang publisert for 17 år siden.**

Aina Dahl

Aina Dahl

Innlegget fra de to FrP-politikerne vitner om fullstendig mangel på respekt for politiske partiprogrammer og evnen til å se sammenhenger i politikken.

Jeg har i Linaaegården-saken stemt i samsvar med Vestfold Venstres program for perioden 2007 – 2011 og i samsvar med Sandefjord Venstres syn. I programmet går det meget tydelig fram at Venstre vil arbeide aktivt for vern av kulturminner.

Tapet av viktige kulturminner foregår i rekordtempo. Venstre er bekymret for dette, fordi vern av fornminner og kulturminner er avgjørende for å forstå norsk kulturarv og historie. Våre viktige kulturminner må sikres for fremtidige generasjoner gjennom et sterkt kulturminnevern.

Senest i revidert nasjonalbudsjett i Stortinget i juni tok Venstre initiativ for å styrke kulturminnevernet. For meg er dette en politisk hovedsak i perioden 2007 – 2011. Jeg forventer at Frp respekterer det, selv om partiet har en annen oppfatning. Jeg kan ikke se at mitt generelle engasjement for kulturminnevern, også i Fortidsminneforeningen, gjør meg inhabil i den aktuelle saken.

Forøvrig er det hyggelig at de to FrP-representantene siterer fra Venstres utmerkede program om å styrke det lokale selvstyret på lokalt og regionalt nivå. Venstre forholder seg til den vedtatte oppgavefordelingen mellom dagens forvaltningsnivåer. Fylkeskommunen har i dag ansvaret for kulturminnevern og jeg stemmer selvsagt for Venstres syn i kulturminnesaker. Det står ikke i motsetning til Venstres og mitt engasjement for å styrke det lokale selvstyret.

Ellers er det påfallende å registrere FrP-politikeres engasjement for det lokale selvstyret. FrP er i dag det mest sentralistiske partiet i Norge og vil statliggjøre en rekke oppgaver som kommunene i dag har ansvaret for. Dersom FrP mot formodning skulle få flertall for sine forslag, ville det fjerne det lokale selvstyret slik vi kjenner det i dag. Derfor bør Frp gå stille i dørene.

Aina Dahl
Fylkestingsrepresentant Venstre
Medlem av fylkets hovedutvalg for plan og areal

**OBS! Denne artikkelen ble første gang publisert for 17 år siden.**