Samferdselspolitikk

Samferdselspolitikk stod på dagsorden, da samferdselsjefen i fylket, Gottfried Heinzerling, møtte representanter fra Sola kommunestyre idag. Venstre var fulltallig representert og deres representant Nora Nilsen stillte spørsmål til organiseringen av restriktive virkemidler.

**OBS! Denne artikkelen ble første gang publisert for 12 år siden.**


Tidsdifferensierte bomsatser er et av virkemidlene man ble forespeilet i fremlegget til Heinzerling. Sola betaler allerede mye i bompengeutgifter, og det er viktig at vi i en fremtidig omlegging av bomringene oppnår mer retfferdighet. Nå utgjør Solabuen omlag 8 prosent av befolkningen i distriktet, men på grunn av plasseringen av bomringene, betaler vi opp mot det dobbelte i bomavgifter.

Tidsdifferensierte satser kan skape bedre flyt i trafikken, ved at folk kan bruke fleksitid og unngå rushtiden. Det er for Venstre da viktig at de som viser fleksibilitet vil kunne slippe unna med lavere bompengekostnader enn de som skal ut på veien når trafikken står stille. Dette vil også gagne miljøet siden man ved mindre køer oppnår bedre trafikkflyt og mindre forurensning enn ved biler som står fast i et trafikkinfarkt.

Trafikk, kø

Foto: Microsoft

**OBS! Denne artikkelen ble første gang publisert for 12 år siden.**