Vi kan gjøre mer for Gaza!

foto: Ullensaker Venstre

SISTE: Forslaget ble nedstemt i Ullensaker. Thorbjørn Merkesdal, stortingskandidat og gruppeleder, har sammen med andre folkevalgte satt i gang det han håper skal bli en kommunedugnad for bosetting av krigsskadde fra Gaza.

– Det er mulig å gjøre mer for folkene i Gaza, mye mer. Til tross for at grensen er tilnærmet hermetisk lukket for humanitær hjelp og Israel fortsetter å bombe restene. Norge har hittil hentet ut 20 skadde barn, og andre europeisk land har klart å hente enda flere. Vi vil at Norge skal hente flere, vi kan bedre. Derfor vil vi starte et initiativ blant norske kommuner i samarbeid med staten om å hente flere skadde barn til Norge. Dette kan du også hjelpe til med. Ta kontakt med en lokalt folkevalgt og oppfordre til at din kommune også deltar, eller del informasjonen fra oss, sier Thorbjørn.

SKADDE BARN: Helsetilbudet til de krigsskadde i Gaza er nærmest ikke-eksisterende. Thorbjørn Merkesdal har stilt seg i spissen for en kommunedugnad, støttet av staten, for å bosette skadde barn og deres familier. (Foto: Pexels/Ahsanul Haque)

Tommel ned til fra partiene med makta

Dessverre var det ikke mulig å få flertall under kommunestyremøtet tirsdag 20/5. Flertallspartiene Frp, Høyre og KrF stemte imot. Begrunnelsen deres var at de heller ville høre på fagetater som IMDI, og ikke bli med på et lokalt initiativ.

Dette oppleves som ganske spesielt. Særlig siden disse partiene konsekvent har gått inn for å enten bosette langt færre flyktninger enn det IMDI (Integrerings- og mangfoldsdirektoretet) har bedt Ullensaker om, eller de har ikke villet bosette noen i det hele tatt. Vårt engasjement for den krigsherjede befolkningen fortsetter!

Avissak om vårt ønske om å hjelpe

– Situasjonen i Gaza er helt uten sidestykke. Derfor trengs det også tiltak som er helt utenom det vanlige, sier Thorbjørn Merkesdal (V).

Romerikes Blad slår stort opp vårt sterke engasjement for den krigsutsatte befolkningen på Gaze-stripen. Under overskriften «Vil bosette sjakadde barn fra Gaza» skriver avisa om interpellasjonen (se under) som fremmes i kommunestret i morgen tirsdag 20. mai.

– Det handler om barn som har fått kroppen sprengt i stykker og som ikke har tilgang til helsehjelp, sier Thorbjørn Merkesdal til avisen.

Arbeiderpartiets Britt O. Knutsen følger opp med å si at hun håper på bredt flertall for forslaget.

AVISSAK: Romerikes Blad med bred omtale av initiativet. (Skermdump av Romerikes Blad, gjengitt med tillatelse.)

I kommunestyret

Thorbjørn fremmer, sammen med Ap, MDG, Sp, SV og Rødt, en interpellasjon (et forslag til vedtak) tirsdag 20. mai.

«Situasjonen i Gaza har vært katastrofal i snart 18 måneder, og den blir dessverre stadig verre. Barn sulter, sykehusene er satt ut av spill, og krigshandlingene fortsetter. Mange barn står i fare for å dø – av sult, av skader, eller mangel på helsehjelp. Dette er den brutale virkeligheten.

Vi kan ikke stå tause og se på. Norge har både kapasitet, kompetanse og ikke minst vilje til å hjelpe. Derfor mener vi det er riktig å stille opp – som nasjon og som kommuner.

Den norske regjeringen åpnet i fjor for å hente ut skadde fra Gaza gjennom medisinsk evakuering. I samarbeid med EU har Norge nå tatt imot 18 personer. Dette er et viktig og riktig initiativ. Samtidig vet vi at behovet er langt større – og at mange andre land, inkludert våre europeiske naboer, har respondert med stor innsats. Vi har en mulighet til å bidra mer, sammen.

Skal Norge kunne stille opp må kommunene ta imot. Flere norske kommuner har vist vilje til å bidra. Nå ønsker vi at også Ullensaker stiller opp i en nasjonal dugnad – i samarbeid med staten og spesialisthelsetjenesten.

Det er en sterk vilje i den norske befolkningen til å gjøre mer for krigsutsatte og skadde barn i Gaza. Som folkevalgte bør vi lytte til dette engasjementet og legge til rette for handling.

Forslag til vedtak:

  1. Ullensaker kommune ønsker å bidra til en nasjonal dugnad for å bosette krigsskadde fra Gaza. Vi foreslår at kommunen tar imot én krigsskadd person (med familie) per 10.000 innbygger – tilsvarende fire personer i 2025 – og tilbyr bosetting under og etter behandling.
  2. Ordfører bes kontakte politisk ledelse i de øvrige 30 største kommunen i Norge for å initiere en felles dugnad for bosetting.
  3. Ordfører bes om å ta kontakt med regjeringen på vegne av Ullensaker kommune for å informere om vårt ønske om å bidra, og for å inngå dialog om hvordan dette best kan gjennomføres i samarbeid med staten.

4. Ullensaker kommune stiller seg også bak initiativ som legger press på partene i konflikten for å sikre tilgang til humanitær hjelp og evakuering av skadde.»

Ingvild Wetrhus Thorsvik
UTFORDRER REGJERINGEN: Ingvild Westrhus Thorsvik vil at regjeringen skal sørge for at flere skadde innbyggere fra Gaze skal få behandling og opphold i Norge. (Foto: Celina Christoffersen).

Og på Stortinget

Ingvild Westrhus Thorsvik (V) har allerede sendt inn dette spørsmålet til regjeringen på Stortinget:

«Vil regjeringen øke sine ambisjoner og sørge for medisinsk evakuering av flere krigsskadde palestinere?

Begrunnelse

  1. mars i år brøt Israel våpenhvilen. 400 personer ble drept rett etterpå og siste sykehus i Nord-Gaza ble totalt ødelagt. I de påfølgende ukene har Israel intensivert angrep fra luft, sjø og land og vi har vært vitne til at uskyldige mennesker blir brent levende og barn sprengt i filler. Om dette ikke er nok er, vi er nå inne i den tiende uken av full blokade av humanitær hjelp. Ingen mat eller medisiner kommer inn.

Israels sikkerhetsminister, Itamar Ben-Gvir, sa i the Guardian 17. april at «Så lenge våre gisler lider i tunnelene, er det ingen grunn til at så mye som ett gram mat eller annen hjelp skal slippe inn i Gaza.» Han har senere gått enda lenger ved å uttale på X at «mat- og hjelpelagre bør bombes for å skape politisk og militært press for å få våre gisler trygt hjem», og ser ut til å gå god for å bruke sult som våpen.

Undertegnede mener at Norge må gjøre alt vi kan for å hjelpe, og det langs så mange spor som mulig. I tillegg til et humanitært og moralsk ansvar, har Norge evne til og kompetanse på å tilby livreddende medisinsk behandling. Ifølge FN står det tusenvis i kø i Gaza for å få evakuering.

I uke 19 i 2025 evakuerte Norge de siste to pasientene fra Egypt for å nå antallet på 20 pasientene som regjerning besluttet å evakuere innen 2024. Regjeringen har i tidligere spørretime påpekt at det har vært krevende å få til evakuering. Undertegnede formoder at dette også er begrunnelsen for at det har det tatt såpass mye lengre tid enn planlagt. Likevel vet vi at vi har god koordinering og støtte gjennom EUs sivile beredskapsmekanisme, Verdens helseorganisasjon og andre stater, spesielt Romania.

Etter hva undertegnede kjenner til har Frankrike evakuert 115 personer fra Gaza. Til tross for støttemekanismene Norge har så har vi ikke evnet det samme som sammenlignbare andre land.»

Felles innsats

– En av de største styrkene ved Venstre som parti, er at vi er gode til å jobbe sammen, på alle nivåer, sier Merkesdal. Han viser blant annet til dette initiativet fra Abid Raja. I tillegg er vi utholdende, understreker han, og han varsler nye forslag fra hans side.

Hva kan JEG gjøre?

Som nevnt over kan du kontakte en lokal folkevalgt, gjerne en Venstre-representant, og oppfordre til å bli med på dugnaden.